top of page

הכי קרוב שאפשר/ חיים אפלבאום


בדיוק לפני 30 שנה נבחרת ישראל הייתה מרחק נגיעה מהעפלה למשחקי אליפות העולם שהתקיימו באיטליה 1990

עד מוקדמות מונדיאל 90' ישראל הייתה משובצת בבית האוקיאני. מיד אחרי זה ישראל התחילה להתחרות במסגרת אירופאית. שילוב הנבחרת מול מדינות ברמה שלה, אפשרו לה להעפיל למונדיאל במקסיקו 70 . השתלבות ישראל מול נבחרות מאירופה, אמנם הביאו הרבה יותר עניין וגם אפשרות להתחרות וללמוד מהכדורגל האירופאי אבל הקשו מאוד לעבור לשלבים מכריעים של האליפויות השונות.

חשוב לציין כי היה מקובל שהמשחקים התקיימו בטורנירים קצרי זמן ( לא פרושים על שנים כמו שאנחנו רואים היום). כל המשחקים בבית האוקיאני התרכזו בין התאריכים 5.3.89 עד 16.4.89 מה שאיפשר למאמנים להכין סגל שלא מתחלף כל כמה חודשים, אלא אותם שחקנים הם יעשו את ההכנות וישתתפו בטורניר. גם שיטת הניקוד עדיין הייתה שעל ניצחון מקבלים שתי נקודות.

באותן מוקדמות ישראל שובצה ישירות לשלב הגמר של הבית האוקיאני מול אוסטרליה וניו זילנד שנאלצו קודם להתחרות בשלב מוקדם מול נבחרות אסיאתיות אחרות. בנוסף נקבע שהזוכה בבית הזה תצטרך להתמודד עם נבחרת מדרום אמריקה על מקום באליפות.

המאמנים שנבחרו להוביל את הקבוצה היו יצחק שניאור ויעקב גרונדמן ,צמד עתיר הצלחות, כאשר בפעם הראשונה נעשה ניסיון ששני מאמנים ראשיים ינהלו את העניינים. הכינוי שלהם היה "ש"ג".

בין השחקנים בסגל היו בוני גינצבורג, ניר אלון, ירון פרסלני, אפרים דוידי, ניר קלינגר , משה סיני,אלי אוחנה, רוני רוזנטל,שלום תקוה ,אבי כהן )הירושלמי( ,יהודה עמר ודוד פיזנטי.

הבית האוקיאני

5.3.89 ישראל 0 ניו זילנד 1

מתחילים ברגל ימין במשחק שהתקיים באיצטדיון רמת גן ישראל גוברת בתוצאה המינימלית על הנבחרת הניו זילנדית , את השער כבש רוני רוזנטל.הופעה לא מושלמת אבל הנקודות בכיס.

12.3.89 אוסטרליה 4 ניו זילנד 1

19.3.89 ישראל 1 אוסטרליה 1

יורם ארבל הזהיר, השחקנים לא שמעו...

באיצטדיון רמת גן המלא התקיים משחק מול הנבחרת האוסטרלית,יריבתה העיקרית לכרטיס הנחשק לשלב הבא.

בדקה ה 69 כבש אלי אוחנה מהנקודה הלבנה אחרי נגיעת יד של שחקן אוסטרלי ברחבה. רבבות האוהדים שרו בהתלהבות עד שבדקה ה - 75, צ'ארלי ינקוס ,מומחה לבעיטות עונשין, שלח טיל לשערו של בוני גינצבורג , מול חומה חסרה , למרות ההזהרה של יורם ארבל. לדורות תשאר אמרתו לאחר השער "זה מה שאמרתי לכם ,ככה לא בונים חומה!". אכזבה גדולה נותרה אחרי המשחק כאשר לא הושג ניצחון .''ככה לא בונים חומה" מתוך gettimage


2.4.89 ניו זילנד 2 אוסטרליה 0

תוצאה מפתיעה זו, למרות הביתיות של ניו זילנד, נתנה רוח גבית ותקוה חדשה לנבחרת ישראל לאחר כישלונה החלקי מול אוסטרליה בבית.

9.4.89 ניו זילנד ישראל 2

למרות הרצון לנצח,הושג תיקו חשוב מול הניו זילנדים העיקשים. רוני רוזנטל כבש בדקה ה 16, כאשר המקומיים הפכו את התוצאה ל 0-2 וניר קלינגר השווה את התוצאה שהביאה את ישראל למשחק המכריע ביתרון של נקודה על האוסטרלים.

16.4.89 אוסטרליה 1 ישראל 1

אלי אוחנה גורם לדפיקות לב מול שער ריק.

ישראל מתייצבת למשחק חוץ כאשר תיקו מספיק לה לעמוד בראש הבית. לקראת סוף המחצית הראשונה אלי אוחנה מנצל טעות בהגנה, עובר את השוער ולפני שבועט מול שער ריק נותן למגן אוסטרלי לעבור על פניו בתנועה וירטואוזית,ורק אז הוא כובש את השער החשוב. כל המחצית השנייה התגוננו בגבורה, ולמרות שהאוסטרלים כבשו בדקה ה-90 זה לא הספיק להם. ישראל עולה למשחקי ההכרעה מול הנציגה מדרום אמריקה , קולומביה.


מתוך עמוד האינסטגרם של ולדרמה


15.10.89 קולומביה 1 ישראל 0

הופעה בלתי נשכחת של בוני גינצבורג

תחת שרביטו של המאמן פרנסיסקו מטורנה ניצבה נבחרת קולומביה החזקה. עד עכשיו, תמיד קולומביה היתה נבחרת בינונית שלא הצליחה להביא תוצאות טובות, אבל צמחו במדינה צעירים מוכשרים שמאז משתלבים בכדורגל העולמי וגם הנבחרת השיגה תוצאות מצויינות. קרלוס ולדרמה, רנה (אל לוקו) היגיטה, אוסורייגה, אסקובר היו חלק מהכוכבים שהתייצבו במשחק הראשון בברנקייה. הנבחרת שלנו התגוננה היטב ובעיקר ההופעה של בוני גינצבורג שעמד כחומה בצורה בפני הכוכבים הקולומביאנים. בכל אופן בדקה ה – 74 הצליח אלביירו אוסוריאגה להכניע את השוער והמשחק הסתיים בתוצאה 0 – 1 לקבוצה המקומית, תוצאה סבירה מבחינת ישראל שנותנת תקוה להמשך.

30.10.89 ישראל 0 קולומביה 0

" איזו אכזבה!"

רבבות אוהדים מילאו את האיצטדיון הלאומי ברמת גן וציפו לעשות שוב היסטוריה אחרי מקסיקו '70. מספר הזדמנויות שהוחמצו ,בין היתר של שלום תקווה ורוני רוזנטל ,השאירו רושם שהיה אפשרי להתגבר על הקולומביאנים, לפחות לכפות הארכה, אבל זה לא קרה וטעם מר נשאר מההזדמנות שלא נוצלה.

כבר30 שנה לא התקדמנו באף תחרות, באירופה מצבינו הרבה יותר קשה מול קבוצות חזקות. בקרוב יתחילו המוקדמות ליורו 2020. אולי הפעם ישראל תצליח?כותב הטור הנו סטודנט במכללת ספורט פאנל בקורס כתבי ספורט לפרטים על קורס כתבי ספורט לחץ כאן תגיות: #כתב_ספורט#כתב_ספורט #שדר_ספורט#שדר_ספורט #קורס_כתבי_ספורט#קורס_כתבי_ספורט #קורס_שדרי_ספורט#קורס_שדרי_ספורט #קורס_תקשורת_ספורט#קורס_תקשורת_ספורט #כדורגל#כדורגל #ספורט#ספורט #ליגת_העל#ליגת_העל #נדב_יעקבי#נדב_יעקבי #אורי_קופר#אורי_קופר #מנהלת_הליגות#מנהלת_הליגות #כדורסל#כדורסל #סקאוטינג#סקאוטינג #אנליסט_כדורגל#אנליסט_כדורגל #ניו_מדיה#ניו_מדיה #דוברות#דוברות #דיגיטל#דיגיטל #טניס#טניס #ערוץ_הספורט#ערוץ_הספורט #ONE#ONE #WALLA#WALLA #וואלה#וואלה #לימודים#לימודים #מכללה#מכללה #תקשורת#תקשורת #אצטדיון#אצטדיון

92 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page