top of page

חישוב מסלול מחדש | על הבעיות והפתרונות בכדורגל הישראלי/ אורי אחיטוב

''הכדורגל בארץ זקוק לשינוי דרסטי, בעיקר באקדמיות לצעירים. אין השקעה מספקת בקידום ילדים ורק משם יצמחו השחקנים הטובים". כך אמר אחד מגדולי שחקני העבר בישראל, רוני רוזנטל, בכנס מאמנים ארצי בשנת 2015 אשר אורגן על ידי ראשי ארגון המאמנים בעקבות מעמדם המעורער של מאמני הכדורגל בישראל. למרבה הצער, כנס זה לא השיג את מטרתו ולא תרם למעמד המאמנים והכדורגל בכלל שכן זה רק הולך ומתדרדר.

אם נסתכל על תחילת שנות ה-2000 ועל תחילת העשור הנוכחי, ניתן לראות שהיה שיפור ביכולת הליגה, שיפור בהישגים האירופיים וגם במספר השחקנים שמיוצאים לליגות בכירות בחוץ לארץ, אך איפה שהוא בשנים האחרונות, קשה להצביע על נקודה ספציפית, השיפור פסק והחלה נסיגה ביכולת הן המקומית והן הבינלאומית, דבר אשר הביא לחוסר התעניינות בליגה בקרב הקהל הישראלי.


נסיגה בכולת שתוביל לירידה בכמות הקהל. מתוך עמוד האינסטגרם של מנהלת הליגות לכדורגל.


לטעמי, הכדורגל שלנו על סף קריסה, כי אם לא יהיה בו עניין מהקהל שלנו מה נשאר לנו? הגיע הזמן לטפל בבעיה מן השורש. הדבר הראשון שצריך לקרות הוא השקעה בליגות הנמוכות שלנו. ליגה עם 14 קבוצות זה מצב מגוחך והגיע הזמן לגרום לקבוצות איכותיות נוספות מהליגות הנמוכות לעלות ולא לדאוג רק לחיזוק המועדונים הגדולים, באופן שהליגה תכלול לפחות 18 קבוצות, דבר אשר אפשר להשיגו בהחלט ! אמנם במקרה שאכן נגיע להישג שכזה, התקציב יתחלק בין מספר גדול יותר של קבוצות אך כדי להפוך לקבוצה איכותית, כסף הוא לא התשובה היחידה.

לדוגמה, הפועל חדרה, קבוצה שאיש לא שמע עליה עד לפני שנה והיום היא נותנת פייט לקבוצות הכי חזקות בליגה ואף מתמודדת על הפלייאוף העליון.


הדבר השני שעלינו לדאוג לו, הוא מתן הזדמנויות לדור העתיד של הכדורגל וההשקעה העיקרית צריכה להיות במחלקות הילדים והנוער. אנחנו רואים הרבה שחקני הרכב ראשון בגיל ממוצע של 30 אשר יפרשו בשנים הקרובות ואם נביט קדימה על הנוער, הרי שמעט מאד שחקני נוער משתלבים בליגה. הקבוצות מעדיפות לקנות שחקנים מוכרים עם שם מפוצץ כדוגמת שכטר שמדלג בין קבוצות ובניון שהוא כבר לא היוסי שכולנו הכרנו, כשמתחת לאף יש להם שחקנים לא פחות טובים. הגיע הזמן לתת הזדמנות לצעירים. רוב השחקנים שבאמת מביאים תפוקה אלו לא השמות המוכרים, אלא דווקא הצעירים שמקבלים הזדמנויות.

אפשר לקחת לדוגמה את ירדן שועה(19) שקיבל הזדמנות בבני יהודה ולימים הפך למלך השערים של הליגה, את דור מיכה(26) ממכבי תל אביב, מלך הבישולים של הליגה, שלדעתי, מדובר בשחקן המבטיח ביותר בליגה, את מוחמד עוואד(21) ממכבי חיפה, את גיא מלמד(26) ממכבי נתניה, את ניב זריהן(24) מהפועל באר שבע ועוד אחרים רבים וטובים.


ניב זריהן. מתוך עמוד האינסטגרם של הפועל באר שבע

אם הצעירים שהזכרתי יובילו את הליגה שלנו ולא הדור הישן והשחוק, אנחנו נראה כדורגל אחר, אטרקטיבי יותר, עם רעב לתארים ולשערים. די להתרפקות על העבר והנוסטלגיה, תמיד נשמעים משפטים כמו- ''איפה תקופת ברקוביץ' מזרחי ועטר שהיו מפרקים הגנות'' או ''כבר אין שחקנים כמו נמני ואוחנה'', אז יש לי תשובה, יש שחקנים עם פוטנציאל להיות כמוהם, רק צריך לממש אותו. במקום לייחל לשובו של ערן זהבי שיחזיר את העניין לליגה, יש לנו שחקנים טובים דיים כדי לייצר כדורגל מעניין גם היום.


איפה התקופה שלו? אייל ברקוביץ'. מתוך עמוד האינסטגרם vamos haifa

הדבר השלישי והאחרון הוא התנהלות מערכתית והיררכיה נכונה. אנחנו רואים לאחרונה בליגה שלנו מקרים הזויים של בעלי קבוצות שמתערבים למאמן בהחלטת שיבוץ שחקנים בעמדות, בחירת הסגל, ושיטות טקטיות. זאת דוגמה אחת להתנהלות לא נכונה, כיוון שבמקרה זה האמרה "בעל המאה הוא בעל הדעה" אינה נכונה משום שלבעלי הקבוצות יש את הממון אך זה לא עושה אותם מבינים גדולים בכדורגל והחלטות כאלה יכולות להיות הרות גורל. הגורמים המקצועיים צריכים לקבל את ההחלטות הללו, אסור לתת לכסף לקנות את העקרונות והרוח הבסיסיים של הכדרוגל.

במילים פשוטות, כל אחד יעסוק במה שהוא מבין ואת הגדרת הנהלים בעניין התנהלות שחקן, התנהלות מאמן, התנהלות עם התקשורת וכו' יש להשאיר בידי בעלי מקצוע המבינים בעניין. הקבוצה שאפשר לקחת כדוגמה להתנהלות מקצועית נכונה היא מכבי תל אביב ואת התוצאות בשטח כולנו רואים. הצהובים לקחו דוגמה מהקבוצות הגדולות באירופה ועכשיו הגיע הזמן ששאר הקבוצות יעשו זאת.

לסיכום, יש לנו את החומרים הטובים והנכונים לבנות כאן דור חדש ורענן עם כדורגל איכותי ומעניין, הכל רק עניין של שינוי גישה והתנהלות.

בכל מקרה, אני אופטימי ומאמין בכדורגל שלנו תמיד, מקווה שגם אתם.כותב הטור הנו סטודנט במכללת ספורט פאנל בקורס כתבי ספורט לפרטים על קורס כתבי ספורט לחץ כאן תגיות: #כתב_ספורט#כתב_ספורט #שדר_ספורט#שדר_ספורט #קורס_כתבי_ספורט#קורס_כתבי_ספורט #קורס_שדרי_ספורט#קורס_שדרי_ספורט #קורס_תקשורת_ספורט#קורס_תקשורת_ספורט #כדורגל#כדורגל #ספורט#ספורט #ליגת_העל#ליגת_העל #נדב_יעקבי#נדב_יעקבי #אורי_קופר#אורי_קופר #מנהלת_הליגות#מנהלת_הליגות #כדורסל#כדורסל #סקאוטינג#סקאוטינג #אנליסט_כדורגל#אנליסט_כדורגל #ניו_מדיה#ניו_מדיה #דוברות#דוברות #דיגיטל#דיגיטל #טניס#טניס #ערוץ_הספורט#ערוץ_הספורט #ONE#ONE #WALLA#WALLA #וואלה#וואלה #לימודים#לימודים #מכללה#מכללה #תקשורת#תקשורת #אצטדיון#אצטדיון

24 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page