top of page

לאמפרד: שינוי בר השגה / הדס זילברשטיין

שוק העברות העולמי עלה למחירים שקשה לתפוס אותם, ועל מנת להתמודד עם הבעיה הזו, מועדונים רבים משקיעים באקדמיות הנוער שלהם, במטרה ליצור שחקנים בדמות המועדון. הקבוצות הקטנות מוכרות את שחקניהם המוכשרים ביותר למרבה במחיר ואילו אקדמיות כמו הלה מאסיה של ברצלונה, מנסות לייצר את השחקנים הטובים ביותר לשימוש הקבוצה הקטלאנית. צ'לסי, לעומת זאת, התחילה עם החזון של שחקני האקדמיה, אך נתקעה איפשהו בדרך, עד לשובו של פראנק לאמפרד האגדי.


"שחקני אקדמיה", הם שחקנים שעוד לא קרעו זוג נעליים ואם לא די בכך - לא חסרים ביטויים שהקהל שומע בתקשורת ובזמן שידור. לא מזמן נקנה השחקן היקר בהיסטוריה של אתלטיקו מדריד ב-126 מיליון אירו, כשהוא רק בן 20. פורטו, הקבוצה שמכרה אותו, ספרה את המזומנים ואילו הקבוצה הספרדית, שהימרה על השחקן, מקווה שתהנה ממנו למשך כ-10 עונות לפחות. הכדורגל עובר אבולוציה משלו וההתפתחויות האחרונות בענף עוזרות לשחקנים צעירים לזכות ביותר הזדמנויות, בעוד הם משחקים עם מוטיבציה עילאית ולמען המועדון שספגו ממנו את כל הערכים. קבוצתה של אטלנטה מרעידה את כל איטליה עם תשוקה של שחקני הבית שלה ועושה חיים קשים גם למועדונים הגדולים. מאז 2003, צ'לסי פיתחה אולי את האקדמיה הכי נחשבת באנגליה, אך לא נהנתה לקצור את הפירות - לפחות עד העונה.

לפני כעשר שנים, פראנק לאמפרד הציב חזון עבור המועדון האנגלי האהוב עליו, המועדון שבסופו של יום יאמן. עוד לפני שחשב על פרישה ונכנס למחשבות ותהיות לגבי כניסה לתחום האימון, מספר 8 של צ'לסי, האגדה האנגלית, ידע שמשהו בכדורגל ובמועדון הלונדוני של צ'לסי צריך להשתנות. כשנשאל לגבי חוסר דקות של צעירים הביע רגש של שנאה: ״זה אחד הדברים היחידים שאני שונא בכדורגל כרגע, אני חושב שכל המבנה מתחת לקבוצה הבוגרת לא נכון״. הפליימייקר הכחול העביר ביקורת על מדיניות ההשאלה של צ'לסי שלדעתו גרמה לאיבוד מוטיבציה בקרב שחקנים מוכשרים, שפשוט לא קיבלו את ההזדמנות לשחק ולהרשים.


לאמפרד. מבריק? (מתוך דף הפייסבוק הרשמי של Chelsea Football Club)


העונה, רומן אברמוביץ׳, הבעלים של צ'לסי, הגשים ללמפארד חלום נוסף. מעבר לזכייה כמעט בכל תואר אפשרי שהקשר השיג במדיו הכחולים, אברמוביץ' נתן לו את ההזדמנות לחזור למועדון בתור מאמן, ובינתיים, בתור האיש שאחראי על הכל, לאמפרד נתן לקבוצה תקווה חדשה והחזיר תשוקה ורגש שהיו חסרים במשך כמה עונות. המאמן האנגלי התחיל מהגשמת משאלה של האוהדים המסורים ונתן סוף סוף לצעירים של צ'לסי הזדמנות, לשחק ולייצג את המועדון שגדלו בו, הפעם בקבוצה הבוגרת.


אבל המתנה של צ'לסי העונה לא התחילה כלל וכלל כמתנה, אלא כעונש. בשנת 2003, כשהבעלים הרוסי הגיע למועדון הוא החליט לשנות אותו, לא רק מבחינת רכש אלא גם מבפנים, כאשר כספים רבים הושקעו בשיפור מתקני האימון, ומינוי של מאמני ואקדמיות מהטובים בעולם, במטרה להפוך את צ'לסי לאחת מהאקדמיות הטובות באנגליה ולייצר שחקני בית איכותיים כפי שעשתה האקדמיה של ברצלונה - הלה מאסיה. ההשקעה השתלמה ובתור מועדון נוער שלא השיג כמעט דבר מאז שנות ה-60, האקדמיה של צ'לסי זכתה בתארים רבים, אליפויות באנגליה וליגת האלופות לנוער. הבעיה היא שהעברות של כדורגלנים מוכשרים מתחת לגיל 18 שמוצאם אינו אירופאי הביאה למועדון איסור על העברת שחקנים בוגרים במשך עונה שלמה. העונש ״תקע״ את צ'לסי ללא אפשרות להתחזק בעוד שאר המועדונים ביבשת יכלו להשקיע בשוק העברות.


קבוצת הבלוז הלונדונית, צ'לסי (מתוך דף הפייסבוק הרשמי של Chelsea Football Club)


לכן, עונת 2019/20 התחילה עם דעות חלוקות, כאשר חלק מהאוהדים היו בחששות לגבי העונה, לעומת החלק השני שסמך על המאמן האנגלי הטרי. לאמפרד הביא חיזוק לקבוצה ממקורות אחרים כשהחזיר כמה שחקנים מושאלים של צ'לסי, אלו שפרחו בקבוצות אחרות. שניים מהשחקנים המוכשרים הם פיקאיו טומורי ומייסון מאונט ששיחקו תחת לאמפרד בעונה שעברה בדרבי קאונטי. בליגה השנייה, שני הכחולים היו באנקר בהרכב של למפארד ועזרו לו להגיע לגמר הפלייאוף שם הפסיד לאסטון וילה שהכוכב שלה היה לא אחר מתמי אברהם - חלוץ מושאל של צלסי.


תמי אברהם, החלוץ הצעיר של צ'לסי חזר בנוסף לשאר המושאלים ובקיץ הוא היה קרוב לחתום באסטון וילה כשלא הייתה לו תקווה לשחק במועדון הבית, אלא שאז למפארד הגיע לקווים בסטמפורד ברידג׳ ושכנע את החלוץ האנגלי לחזור הביתה, אחרי שבילה מספיק זמן בהשאלות והצליח להרשים עם 26 שערים בכל המסגרות. ההימור והאמון של המאמן בתמי אברהם בא על שכרו וכיום תמי הוא החלוץ הראשון של צ'לסי ובגיל 22 הוא מלך השערים של הכחולים עם 11 שערים בליגה כשהוא רודף מקרוב אחרי מלך השערים של בליגה האנגלית גיימי וארדי שנמצא ראשון בטבלת הכובשים עם 14 שערים. אברהם הפך לשחקן קריטי עבור הבלוז וההתקפה חגה סביב יכולותיו הפיזיות והטכניות.


לא חסרים עוד שחקנים שלאמפרד נותן להם את המושכות, ביניהם ריס ג'יימס, האדסון הודוי ואפילו בילי גילמור בן ה-18, אך הגדולה של לאמפרד לא נמצאת רק בשילוב צעירים. היא נמצאת גם ברוגע והביטחון שהוא מעניק לשחקנים הבוגרים יותר, אלה שאמורים להביא יציבות לקבוצה. תחתיו, שחקני הקישור שהיו ביכולת אנמית יחסית בעונה שעברה השתפרו פלאים תוך זמן קצר. קובאציץ', שלא הבקיע בכלל בכל העונה שעברה, הצליח כבר להבקיע שני שערים העונה בליגה בנוסף לארבעה בישולים, שניים יותר משהיה לו בעונת הבכורה תחת סארי. גם אצל ג'ורג'יניו המצב לא שונה, הקשר כלל לא הצליח לבשל בעונה שעברה וכרגע הוא עם שני בישולים. גם מספר המצבים שהוא יוצר לגולים גדל מחמישה מצבים בטוחים שהיו בעונה שעברה לשישה מצבים עד כה, וזה עם הרבה פחות דקות, אחוזי התיקול המוצלחים של הפליימייקר עלו גם כן ב-19%.


עונת 2016/17. צ'לסי במיטבה (מתוך דף הפייסבוק הרשמי של Chelsea Football Club)


אך לא הכל כחול בצ'לסי. אומנם השחקנים משחקים עם רגשות חזקים, לחימה ומשחק קבוצתי ויפהפה אך מנגד התוצאות לא תמיד מספקות וזו בעיה עיקרית ששורשיה בהגנה הרופפת. עד כה הקבוצה כבשה 31 שערים אך מנגד חטפה 25 שערים ולא הצליחה לשמור על שער נקי למעט בשלושה משחקים. המצב מדאיג את הצוות המקצועי ואת האוהדים המסורים ובכל זאת לא נראה שיש פתרון באופק מלבד רכש. לפעמים, הרצון והרגשות הסוערים של השחקנים מביא גם לצרות - שאננות, לחץ שהשחקנים מתקשים להתמודד איתו, תסכול ועצבים רבים כשהדברים לא הולכים.


בשביל לסכם את הקבוצה של צ'לסי העונה אני אומר פשוט שהיא לא יציבה. הכדורגל אטרקטיבי לא תמיד מועיל לצד תוצאות נהדרות הקבוצה משיגה גם תוצאות מאוד מאכזבות נגד קבוצות שהיא אמורה לנצח. המנטליות של השחקנים הצעירים לפעמים עולה ביוקר ולא נראה שיש שיפור במובן הפסיכולוגי. בכל זאת, צריך לזכור, שלא רק השחקנים צעירים, אלא גם המאמן הוא חסר ניסיון והתוכנית של המועדון היא לטווח הארוך. לאמפרד הוא המאמן האנגלי היחידי מאז דודו, הארי רנדאפ, שהצליח להעלות קבוצה משלב הבתים בליגת האלופות תוך כדי שניהל את קווים. האם צ'לסי תצליח לבנות על השחקנים הצעירים גם בעונות הבאות ולהביא תארים משעמותיים? נצטרך לחכות ולראות.
כותבת הטור הינה סטודנטית במכללת ספורט פאנל בקורס כתבי ספורט לפרטים על קורס כתבי ספורט לחץ כאן תגיות: #כתב_ספורט#כתב_ספורט #שדר_ספורט#שדר_ספורט #קורס_כתבי_ספורט#קורס_כתבי_ספורט #קורס_שדרי_ספורט#קורס_שדרי_ספורט #קורס_תקשורת_ספורט#קורס_תקשורת_ספורט #כדורגל#כדורגל #ספורט#ספורט #ליגת_העל#ליגת_העל #נדב_יעקבי#נדב_יעקבי #אורי_קופר#אורי_קופר #מנהלת_הליגות#מנהלת_הליגות #כדורסל#כדורסל #סקאוטינג#סקאוטינג #אנליסט_כדורגל#אנליסט_כדורגל #ניו_מדיה#ניו_מדיה #דוברות#דוברות #דיגיטל#דיגיטל #טניס#טניס #ערוץ_הספורט#ערוץ_הספורט #ONE#ONE #WALLA#WALLA #וואלה#וואלה #לימודים#לימודים #מכללה#מכללה #תקשורת#תקשורת #אצטדיון#אצטדיון

82 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page