top of page

קצה גבול היכולת / רותם ספיר

"לא עוברת דקה בלי שאנחנו חושבים עליה ועל החיים הנפלאים שיכלו להיות לה". כך כתב ביום שישי האחרון מארק קטלין לאתר 'VeloNews' בתגובה על התאבדות בתו – קלי קטלין, רוכבת אופניים אמריקאית ומדליסטית כסף מאולימפיאדת ריו ברכיבה קבוצתית.

קטלין שמה קץ לחייה בשבוע שעבר בחדרה במעונות אוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה והיא רק בת 23. בהתחלה עלו השערות כי הסיבה למעשיה הינה הלחץ עקב הדרישות האקאדמיות הגבוהות ממנה ביחד עם האימונים הקשים. אולם, המשפחה שפכה אור על מה עבר עליה בחודשים האחרונים לחייה.

בחורף האחרון סבלה הרוכבת ממספר פציעות קשות שכללו יד שבורה, איבוד עור רב ובעיקר זעזוע מוח קשה. אחותה כריסטין, סיפרה כי מאז אותו זעזוע מוח חל שינוי מנטלי אצל אחותה: "בהתחלה זה נראה כאילו מדובר רק בסימפטומים פיזיים. היא הייתה מאוד רגישה לסינוורים מאורות בהירים, סבלה מכאבי ראש ולא הצליחה ללמוד ולהתאמן כמו קודם". עוד הוסיפה כריסטין כי קלי התמודדה עם קשיים פיזיים ונפשיים והאמינה כי הם אינם זמניים. לכן, החלו לעבור בראשה מחשבות על התאבדות.

קלי קטלין על הפודיום בריו 2016 ( מתוך getty image (

במאמר שפורסם בשנת 1994 העוסק באתלטים שנפצעו וסיכונם להתאבד נקבע כי קבוצת הסיכון הגבוהה ביותר היא עבור גילאי 15-24. מחקרים שנעשו על המצב הנפשי של ספורטאים אשר עברו פציעות מראים דכאון משמעותי שעשוי להמשך חודש ואף יותר. זאת בהתאם ובמקביל להתאוששותם וחזרתם לפעילות.

מקרה נוסף בו התאבד ספורטאי בעקבות פציעה הוא של שחקן הפוטבול האמריקאי קני מקינלי. ב20.09.2010 נמצא הרסיבר של קבוצת דנוור ברונקורס מת כתוצאה מיריית אקדח, והוא בן 23. מותו דווח כהתאבדות בתקשורת המקומית ולאחר מכן אושר ע"י השריף המקומי. בתחקיר שבוצע ע"י משרד השריף נרשם כי הדיכאון שסבל ממנו בעקבות הפציעה, וההתמודדות עם החוסר במשחק פעיל, היו הגורמים העיקריים להחלטתו לקחת את החיים בידיו.

מקינלי נבחר ע"י הקבוצה מקולרדו בסיבוב החמישי של דראפט ה-NFL בשנת 2009. בחודש דצמבר של אותה שנה, ולאחר שלקח חלק ב-8 משחקי ליגה, הועבר מקינלי ל"רשימת הפצועים" בעקבות פציעה בברכו. ב-NFL משמעות הדבר היא כי השחקן לא יכול להתאמן או לחזור לסגל הקבוצה עד לסיום העונה. המקרה היה כל כך קשה ועוצמתי עד שאף שותפו לחדר וחברו הקרוב מתקופת הלימודים באוניברסיטת דרום קרוליינה, או.ג'יי מורדוק, התאבד כשנתיים לאחר מכן בעקבות דיכאון לאחר פציעה. מקרים אלו הם רק קצה הקרחון למגפה אמיתית הקיימת בארה"ב.

הסיפורים אינם זהים אבל המסר הוא אותו מסר. אותם ספורטאים אמריקאים צעירים, שכל חייהם הוקדשו להישגיהם הספורטיביים, שהתקבלו לקולג' בעזרת מלגות ספורט ולמדו למבחנים תוך כדי אולימפיאדות ומאבקי אליפות, איבדו את דרכם בעקבות הפציעות שעברו. אצל שניהם לא הוכח כי הפציעה משמעותה נכות או פגיעה ללא החלמה מלאה, אבל שניהם לא ידעו איך להתמודד עם המציאות החדשה ואיבוד הדבר העיקרי בחייהם – הספורט.
כותבת הטור הינה סטודנטית במכללת ספורט פאנל בקורס כתבי ספורט לפרטים על קורס כתבי ספורט לחץ כאן תגיות: #כתב_ספורט#כתב_ספורט #שדר_ספורט#שדר_ספורט #קורס_כתבי_ספורט#קורס_כתבי_ספורט #קורס_שדרי_ספורט#קורס_שדרי_ספורט #קורס_תקשורת_ספורט#קורס_תקשורת_ספורט #כדורגל#כדורגל #ספורט#ספורט #ליגת_העל#ליגת_העל #נדב_יעקבי#נדב_יעקבי #אורי_קופר#אורי_קופר #מנהלת_הליגות#מנהלת_הליגות #כדורסל#כדורסל #סקאוטינג#סקאוטינג #אנליסט_כדורגל#אנליסט_כדורגל #ניו_מדיה#ניו_מדיה #דוברות#דוברות #דיגיטל#דיגיטל #טניס#טניס #ערוץ_הספורט#ערוץ_הספורט #ONE#ONE #WALLA#WALLA #וואלה#וואלה #לימודים#לימודים #מכללה#מכללה #תקשורת#תקשורת #אצטדיון#אצטדיון

62 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page