top of page

שוברים את הקללה / אמיר לוי

לאתלטיקו מדריד יש כינוי אותו כולם מכירים, הקולצ׳ונרוס, ובתרגום מספרדית - המזרנים. אך המועדון שמגיע מגדות נהר המנסנרס זכה לכינוי נוסף עם השנים, כינוי אפל יותר, חשוך יותר והאמת, מעט משפיל. כינוי שהסיפור החבוי מאחוריו גרם לאוהדי המזרנים לפרוץ בבכי על המזרנים. אז פחות נעים להכיר, Atletico (el pupas) de madrid - נחזור בזמן לתאריך 15/5/1974, אצטדיון ״הייזל״ שבבריסל שאירח את גמר גביע אירופה לאלופות. אתלטיקו מדריד פגשה בבאיירן מינכן של גרד מולר. במהלך 90 הדקות לא נכבשו שערים והמשחק הלך להארכה. בדקה ה-114 היה זה לואיס אראגונס שהעלה את אתלטיקו ליתרון ונראה שהקלוצ׳ונרוס עמדו לזכות בפעם הראשונה בתולדותיהם בגביע האירופי הנכסף. 42 שניות לסיומה של הארכה, 42 שניות המבדילות בין תהילה לבין מפח נפש, ותתרגלו, וכשמדובר באתלטיקו זה תמיד ייגמר במפח נפש, וכאן הכל התחיל. באיירן משווה את התוצאה. 1-1 ובמתכונת הישנה ומחוסרת בעיטות עונשין, יש משחק חוזר. לאחר המשחק, ויסנטה קלדרון, נשיא המועדון, טבע את המושג Pupas. הוא אמר “Somos el Pupas FC”. את משמעות המילה קשה לתרגם לעברית אבל הרעיון העומד מאחוריה הוא קללה. כעבור יומיים, הקבוצות נפגשו פעם נוספת והפעם התוצאה הייתה 4-0 לזכותה של באיירן מינכן! התפרקות טוטאלית של הספרדים וכתם שחור בהיסטוריה האדומה לבנה שיעפיל על המועדון עוד שנים רבות.


זכרונות, אתה אומר. הויסנטה קלדרון, מה שנותר ממנו (מתוך הפייסבוק של 'וואלה! ספורט', 12 בנובמבר)


נקפוץ 40 שנה מאוחר יותר לגמר ליגת האלופות 2014, אתלטיקו פגשה את יריבתה העירונית ריאל מדריד לגמר שכל כולו מגיע מבירת ספרד. אצטדיון ״האור״ בליסבון אירח גמר של דרבי ראשון מסוגו בהיסטורית המפעל. גם הפעם אתלטיקו הייתה הראשונה לכבוש ותקוותיהם של האוהדים הלכו והתחזקו ככל שחלף הזמן אל עבר שריקת הסיום. באותם רגעים לאוהדי אתלטיקו הוותיקים עבר בראש דבר אחד, אותו שער שוויון של באיירן בגמר המקולל של 74’. וכאשר הראש של האוהדים עסוק בחלום הבלהות, ראשו של ראמוס עסוק בלהפוך את חלום הבלהות למציאות. 1-1, בתוך תוספת הזמן והסיפור מתחיל לחזור על עצמו. אתלטיקו פעם נוספת מצאה עצמה בנקודה הנמוכה ביותר שהיא יכולה לתאר, רק שאז הגיעה מדריד בהארכה עם שלושה שופלים בדמות בייל, מרסלו ורונאלדו שחפרו בור עמוק יותר לפופאס. רביעייה. שוב רביעייה שאתלטיקו סופגת בגמר החשוב ביותר. וכמו שמטאדור מתעלל בשור המדמם בזירה, כך מדריד התעללה באתלטיקו שלא הצליחה לעמוד על רגליה. הקללה של ויסנטה קלדרון ממשיכה לרחף מעל הרוחיבלנקוס ומסרבת להיעלם.


ואם כבר מזכירים את ויסנטה קלדרון, לדרבי האחרון במגרש המיתולוגי לפני הריסתו, אתלטיקו הגיעה במטרה להביא לה, לאוהדים ולקלדרון כבוד אחרון. וגם כאן, האדון שעליו קרוי המגרש צדק, פופאס הייתם ופופאס תישארו. 3-0 מנחילה מדריד לשק החבטות האדום לבן, ואתם מבינים לבד שכבודם של הפופאס נרמס בכל דרך אפשרית. אך קיימת לה סיבה לאופטימיות זהירה. בשבוע שעבר נחשפנו לתמונה של היציע האחרון שנשאר מהקלדרון, אותו יציע מפורסם ומוזר שמתחתיו עובר כביש מהיר. אולי מה שאתלטיקו הייתה צריכה לעשות זה למחוק מעליה את אותו הזיכרון מהלילה ההוא ב74’. ועכשיו, עם הריסת הפיסה האחרונה מזכרו של הויסנטה קלדרון, טובע קללת הפופאס, זה הזמן להגיד שלום ל-Atletico el pupas de Madrid וברוכה הבאה-Atleti! Atleti! Atletico de Madrid!

כותב הטור הנו סטודנט במכללת ספורט פאנל בקורס כתבי ספורט לפרטים על קורס כתבי ספורט לחץ כאן תגיות: #כתב_ספורט#כתב_ספורט #שדר_ספורט#שדר_ספורט #קורס_כתבי_ספורט#קורס_כתבי_ספורט #קורס_שדרי_ספורט#קורס_שדרי_ספורט #קורס_תקשורת_ספורט#קורס_תקשורת_ספורט #כדורגל#כדורגל #ספורט#ספורט #ליגת_העל#ליגת_העל #נדב_יעקבי#נדב_יעקבי #אורי_קופר#אורי_קופר #מנהלת_הליגות#מנהלת_הליגות #כדורסל#כדורסל #סקאוטינג#סקאוטינג #אנליסט_כדורגל#אנליסט_כדורגל #ניו_מדיה#ניו_מדיה #דוברות#דוברות #דיגיטל#דיגיטל #טניס#טניס #ערוץ_הספורט#ערוץ_הספורט #ONE#ONE #WALLA#WALLA #וואלה#וואלה #לימודים#לימודים #מכללה#מכללה #תקשורת#תקשורת #אצטדיון#אצטדיון

62 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page